Tuesday, March 31, 2009

Miks võiks krooni devalveerida?

Kuigi ma olen ise olnud pikka aega devalveerimise jutu vastane, siis mida aeg edasi, seda rohkem mulle see mõte tegelikult meeldiks. Üritan siinkohal kokku võtta mõned poolt ja vastuargumendid.

Devalveerimise poolt:

1. Eesti vajab majanduse käivitamiseks mingid boosti. See, mida valitsus üritab teha (jupikaupa eelarvet kärpida) on täiesti mõttetu ja isegi vastutustundetu tegevus majanduslanguse ajal - olukorras, kus tarbimine on niigi nõrgenenud ja tööhõive langeb. Selge on see, et kärpimisega majandust ei edenda, rääkimata sellest, et iga kärbitud kroon jääb majandusse jõudmata, selle pealt jääb omakorda laekumata tulumaks, käibemaks jne. Kärpimine pigem tõmbab majandust veelgi alla, sest tegemata jäävad investeeringud, mis muidu võiksid majandust elavdada. Devalveerimine taastaks korraga Eesti majanduse konkurentsivõime ja oleks vajalik tõuge edasiseks arenguks.

2. Eesti konkurentsieelis naabritega võrreldes on vähenenud ja väheneb veelgi (vaadake Rootsi krooni, Venemaa rubla, Poola zloti jne liikumist viimase aasta jooksul). Eestil tuleb majandust taaselustada niikuinii. Devalveerimine on minu meelest vähem valusam meetod kui aastate pikkume vindumine ja aeglaselt paika loksumine.

3. Devalveerimine sunniks eestlasti kulutama rohkem raha Eestis ja tooks siia ka rohkem turistide raha. Kui ikka Eestis kukuks hinnatase homme soomlaste jaoks 50%, siis annaks see fakt iseenesest juba parasjagu uusi töökohti Tallinna. Rääkimata sellest, et eestlased ise eelistaksid Egiptuse asemel Lõuna-Eestis puhata.

Vastuargumendid:

1. Ilmselt peamiseks vastuargumendiks on usalduse kaotamine välisinvestorite silmis. Aga vaadake, mis ümberringi toimub - kui palju on kõikuvad valuutad oma väärtust euro vastu kaotanud? Mis juhtus Soome-Rootsiga pärast nende devalveerimist? Ehk lahkuvad siit portfelliinvesteeringud, kuid völisinvestoritele teeks tegelikult odavam kohalik hinnatase pigem head meelt. Ei ole ka Eesti firmad Ukrainast selle pärast lahkunud, et grivna kõvasti kukkus - võeti paberil valuutakahjum vastu ja asi tahe.

2. Teiseks suureks vastuargumendiks on eurolaenude suur maht Eestis ja oht, et devalveerimine tooks kaasa massilise pankrotilaine eraisikute seas, kes enam oma kallinevat kodulaenu ei suudaks tagasi maksta. Aga siin on mitu aga. Esiteks, kui valida devalveerimise asemel palkade langus ja tööpuudus, siis toimib see ju täpselt sama moodi. Teiseks, kui devalveerimise puhul on võimalik näiteks laenu tagasimakset pikendada ja tingimustes läbi rääkida, siis töötu olles on olukord veidi kehvem. Vaadake, palju on eurolaenude intress viimasel ajal langenud - devalveerimise mõju ei ole nii hukutav kui näidatakse! Seda kinnitab ka teiste riikide kogemus, kellede valuuta on kõvasti laenude baasiks olnud valuuta suhtes langenud (Ungari, Poola jne).

3. Eestlased muutuksid välismaal vaesemaks ja tekiks tahtmine välismaalt tulu teenida. Aga kas see mitte ei olekski "eksport", millest nii palju jahutakse!

Kokkuvõttes peab Eesti valima kahest halvast ühe - kas devalveerimine ja õudne lõpp või kärpimine, deflatsioon, tööpuudus ehk lõputu õudus. Minu enda sisetunne aga ütleb, et saame hoopis mõlemad - kärbime ja vallandame, kuni lõpuks on ikkagi vaja devalveerida. Ehk siis saame lõputu õuduse enne õudsat lõppu!

P.S. Kindlasti ei ole ma selles teemas erapooletu, arvestades et mul on õppelaen kroonides (elagu devalveerimine!), teenin raha dollarites (elagu devalveerimine!) ja enamus mu investeeringuid on eurode baasil (elagu devalveerimine!) ;)))

Labels:

Thursday, March 26, 2009

Normalt oodatult korralikud dividendid

Norma tuli eile välja teatega, et maksab ka 2009. aastal 5 krooni aktsia kohta dividendi (nagu ka eelmisel 5 aastal). Täna ilmus lisaks börsiteade, kus Norma üritas jätta mulje, et tegemist on suure "kingitusega" investoritele, mille on teinud võimalikuks Norma äärmiselt konservatiivne (loe: väärtust hävitav) investeerimispoliitika. Õnneks on Eestis hetkel käimas deflatsiooniline devalveerimine, mis tõttu Norma ca. 500 miljoniline rahalaev 7% hoiusel on päris hea maasikas. 2.30 eurose hinna juures on Norma dividenditootlus peaaegu 14 protsenti. Pole paha!

Labels: ,

Monday, March 23, 2009

TEOlt tugev dividend

Täna siis tuli TEO välja plaaniga maksta dividendi 0.23 LTL aktsia kohta. Et aktsia oli ise kauplemas tasemel 1.1 LTL, siis teeks see enne makse tootluseks enam kui 20%! Not bad;) Kuna uudis tuli börsi lahtioleku ajal siis üritan veidi ralliga kaasa sõita ka.

Labels:

Friday, March 13, 2009

Citibank - teine ring

Sai veidikene jälle Citibankiga müratud. Sisse 1500 aktsiat 1.34 pealt ja täna siis pärast mitut päeva käte peal istumist 1000 aktsiat välja 1.87 peal. Jätsin 500 aktsiat veel alles, aga allapandud raha sai suures osas tagasi. Siis need viimased 500 on suuresti "house money".

Hull volatiilsus ikkagi Citibankilt - 4 päevaga ligi 40% tõusu. Ja tagantjärele tarkusena - päev varem oleks Citit 1.02ga saanud ;)

Labels:

Monday, March 02, 2009

USA majandus ja raamatumüük vol. 3

Leidsin täna üldise börsimasenduse taustal sellise uudise. Ehk siis, üllatuslikult ameeriklaste tarbimine ja elustandard 2009. aasta jaanuaris hoopis tõusis. Oletatakse, et see on siiski ajutine ja veidi tulenev suurtest koondamistasudest. Aga minu jaoks põnevam lõik uudisest:

"The personal savings rate surged to 5 percent, the highest level since 1995 as consumers continued to sock away more of their incomes amid the deepening recession."


Ehk siis rahval raha kodus rohkem kui kunagi varem lähiminevikus ;)

Labels:

Veri tänaval Tallinna börsil

Tänast börsipäeva võiks hea tahtmise korral siis ka esimeseks tõsisemaks kapituleerumiseks nimetada. Viie Baltikumi aktsia (neist Eestist Baltika, SFG ja Olympicu) võrdluslimiite muudeti, kuna -15% kukkumise peale ei leidunud ostjaid. Nii lasti hinnapiir -25% peale. Ja ikkagi oli õõvastav näha, kuidas näiteks SFGl polnud vahepeal mitte ühtegi ostunoteeringut. Ja kuigi Olympic üritas päeva jooksul isegi mingit põrget korraldada, siis laksas SEB kella 15 paiku nii umbes 40 000 aktsiat turgu ja pühkis kõik ostunoteeringud minema.

Kuna ühe osa minu portfellist moodustab nö. "spekuleermiseks mõeldud aktsiad" (eelpool mainitud Olympic, Arco, Järvevana), siis sai terve nädalavahetuse mõtteid mõlgutatud OEG 500 miljonilise kahjumi üle. Ja tundub, et ma ei olnud ainuke, kes leidis, et selliste uudiste valguses tuleb aktsiad turgu tampida.

Julgustav on aga see, et dividendiaktsiad hoiavad ennast üldises laastamistöös suhteliselt hästi üleval. Karm on aga vaadata, et eelmised Olympicu aktsiad said müüki pandud 10.39 euri peal ;) Kõike kokkuvõtvalt oletan, et kinnisvaral on Eestis veel langusruumi.

Labels: