Wednesday, September 19, 2012

Burger dividendiportfelli!


Ilmselt on iga lugeja oma elu jooksul McDonaldsi restorani külastanud ja seetõttu ei vaja ettevõte pikemat tutvustust. Minu enda üks meeldejäävamaid kogemusi McDonaldsiga on see, kui esimest korda Pariisis olles ei raatsinud me sõpradega Louvre muuseumisse minna, vaid läksime hoopis kõrval asuvasse Mäkki sööma (avastades hiljem, et kulutasin seal rohkem kui muuseumipilet oleks maksnud). McDonalds oli ka esimene kapitalismikuulutaja NSVL-is – ma mäletan seniajani kaadreid uudistest, kus näidati sadade meetrite pikkust järjekorda inimestest, kes tahtsid lääne burgerikunstist osa saada.
McDonaldsi brändi kannab enam kui 33,500 restorani üle kogu maailma (2011. aasta lõpu seisuga oli ettevõte tegev 119 riigis). Neist veidi enam kui 27 000 restorani tegutseb frantsiisina ja veidi üle 6 500 restorani on kompanii enda halduses. Põhiline osa ettevõtte kasumist tulebki frantsiisitulust (protsent käibest) ja kinnisvara üürist (ettevõte omab õigust restoranide kinnisvarale). Nii võibki väita, et kuigi McDonalds on kuulus burgerite ja friikate poolest, on õigupoolest tegu pigem kinnisvaraarendajaga.
Ettevõte on läbi ajaloo olnud ka hea dividendimaksja. Esimesed dividendid deklareeriti 1976. aastal ja sellest hetkest alates on ettevõte igal järjestikusel aastal maksnud üha rohkem dividende (dividenditootlus oli 2012. septembri seisuga 3,1% aastas). Lisaks on McDonalds pidevalt ostnud tagasi ka oma aktsiaid (vähendades sellega aktsiate arvu). Ettevõttel on 2012. aasta juuni lõpu seisuga 1,0239 miljardit aktsiat (aktsia hinnaga 90 teeb see turuväärtuseks 92,15 miljardit dollarit), 10 aastat tagasi oli aktsiate arv 1,268 miljardit ja 20 aastat tagasi 1,454 miljardit.
Eelneva põhjal võib ennustada, et McDonalds jätkab dividendide kasvatamist ja aktsiate tagasiostu ka tulevikus ning 5-10 aasta pärast tagasi vaadates tundub tänane hind päris odav.
Lähemalt saab ettevõttega tutvuda aadressil: http://www.aboutmcdonalds.com

3 Comments:

Anonymous Roman said...

Palju USA aktsiate dividendidelt tulumaksu kinni peetakse? 20%?
3,1% jääb sellisel juhul 2,5% alles.

5:49 AM  
Blogger Jaak Roosaare said...

Mul viimasel ajal LHV kaudu läbi firma investeerides pole enam tulumaksu kinni peetud.

12:58 PM  
Anonymous Roman said...

Maksad tulumaksu dividendidelt alles siis, kui ettevõttest tulu välja võtad?

10:41 PM  

Post a Comment

<< Home