Teel Tallinnast Tartusse polnud muud targemat teha kui viia läbi väikene Olvi ja Saku majandustulemuste analüüs. Üks põhjus selleks on kindlasti ka asjaolu, et Saku aktsia on juba kahel viimasel päeval löönud kõigi aegade kõrgeima hinnataseme rekordit. Ilmselgelt oodatakse väga häid majandustulemusi. Minu tagasihoidlike ennustuste põhjal võiks Sakule ennustada 6,4 miljoni euro suurust 9 kuu ärikasumit. Aga tagasi Olvi juurde.
Kahtlemata tekib Saku aktsia suurt tõusu vaadates küsimus, kas ettevõte pole mitte Olviga võrreldes üle hinnatud. Minu vastuseks on, et on küll. Vaatame lähemalt, miks.
Olvi puhul on tegemist nelja firmaga:
A.Le Coq, mille käive on ca. 30% Saku omast suurem (2006. aasta I poolaastal vastavalt 29,1 ja 22,4 miljonit eurot), müügimaht 40% suurem (62,1 ja 42 miljonit liitrit) ja ärikasum 20% suurem (4,48 versus 3,68 milj. eurot).
Olvi Plc Finaland, käive 128% A.LeCoqist, läbimüük 86% ja ärikasum 81%.
Läti Cesu Alus, käive 30% A.LeCoqist, läbimüük 33% ja ärikasum 11%.
Leedu Ragutis, käive 29% A.LeCoqist, läbimüük 33% ja ärikasum 14%.
Nagu eeltoodud numbritest näha, on Olvi kasuminumbrite peamisteks mootoriteks Eesti ja Soome. Läti ja Leedu kasvatavad küll läbimüüki, kuid kasumiosakaal on endiselt väike. Siin peitub ka üks kasvulootusi. Kuid tegelikult on Olvi odavalt hinnatud Sakuga võrreldes isegi eeldades, et eeltoodud numbrid jääksid ka tulevikus samaks.
Võrreldes Sakuga on isegi Olvi kõige rentaablim osa (A.LeCoq) väiksema kasumlikkusega. Võib muidugi spekuleerida, mis suunas kasumlikkus muutub, kuid pigem usun ma marginaalide võrdsustumisesse kui Saku edu kasvamisele.
Saku turuväärtus on 14 eurose aktsiahinnaga 112 miljonit eurot. Kui arvestada, et A.LeCoqi ärikasum on ca. 20% suurem Sakust, siis 120% Saku turuväärtusest moodustaks 134,4 miljonit krooni. Seega Olvi osade turuväärtus ärikasumi suhtarvude baasil:
Eesti 134,4 miljonit
Soome 109,5 miljonit
Läti 14,9 miljonit
Leedu 18,3 miljonit
Kokku teeks see 277 miljonit eurot ehk 26,7 eurot aktsia hinnaks.
Kui võtta ärikasumi suhte asemel arvesse läbimüük (mis pikas perspektiivis peaks olema realistlik), siis oleksid tulemused sellised:
Eesti 156,8
Soome 134,6
Läti 52,3
Leedu 51,5
Kokku teeks see 395,3 miljonit ehk 38 eurot aktsia hinnaks.
Muidugi on eelneval analüüsil ka mitu küsimärki...
1. Kui Olvi on Sakuga võrreldes odav, siis võib see samahästi tähendada ka seda, et Saku on lihtsalt kallis ;)
2. Kui Saku suudab oma kasumlikkust hoida või isegi kasvatada ja Olvi kasumlikkust kasvatada ei suuda, siis on kogu eelnev analüüs suht-koht mõttetu. Kusagil pole ka kirjas, et Saku ei võiks veelgi oma turuosa suurendada...
3. Kusagil pole ka kirjas,et kui A.LeCoqi läbimüük, käive ja kasum Saku omast suuremad on, et siis ka A.LeCoqi turuväärtus peaks samas proportsioonis suurem olema... loogiline see küll oleks ;)
4. Kuna Olvil on turuliidri positsioon üksnes Eestis, siis võib see olla ka põhjus, miks Olvi teised turud (eelkõige Läti ja Leedu) ei saavuta kunagi Sakuga või vähemalt A.LeCoqiga sarnast rentaablust ja jäävadki vaid marginaalseteks kasumitootjateks. Lisaks on nii Lätis kui eriti Leedus toodangu hinnad madalamad kui Eestis.
Ärikasumi protsent läbimüügist ja käibest (milj. liitrit ja milj. eurot):
Eesti 17% 8%
Soome 11% 8%
Läti 6% 3%
Leedu 8% 3%
Positiivsest aspektist vaadates võiks aga eeldada järgmiseid arenguid:
1. Pikas perspektiivis sõltub joogitootjate kasum eelkõige läbimüügist ja käibest. Seega võiks ennustada, et Olvi ja Saku rentaablus ühtlustuks. Sellisel juhul oleks Olvi aktsia õigustatud hind Saku aktsia hinnaga võrreldes 38 eurot (+105%).
2. Läti ja Leedu rentaablus võiks pikemas perspektiivis saavutada Eesti ja Soomega sarnase taseme - sellisel juhul oleks aktsia hind 26 eurot (+40%)
Kokkuvõtlikult paneksin mina panused eelkõige Olvi peale. Mis muidugi ei tähenda, et Saku ei võiks edasi tõusta või Olvi langeda ;)