Wednesday, November 28, 2007

Keerukatel aegadel vaata dividenditootlusi

Investeerimisel on ikka nii, et head ajad vahelduvad halvematega, mis omakorda jälle headeks aegadeks keeravad. Life is a circle (tsitaat filmist Chuck and Larry) ;)

Hetkel on pigem tegemist raskemate aegadega - näiteks on Tallinna börsi indeks kukkunud aasta alguse tippudest (6. veebruar 2007 oli indeks 1043.29 punkti) enam kui 30 protsenti (28. novmember 2007 717.86 punkti). Päris mitmed aktsiad (Baltica, Olympic ja teised kõrgema P/E suhtega aktsiad) on kukkunud isegi enam kui 50%. Langustrendis on olnud ka ülejäänud Ida-Euroopa ja see omakorda on paljude uute investeermishuviliste aktsiaportfellid punaseks teinud. Isegi minu endine kursaõde, kes eab Kanadas, küsis, kas oleks aeg oma langenud Ida-Euroopa fondid rahaks teha. Mis siis teha?

Üheks küllaltki turvaliseks investeerimisstrateegiaks on vaadata aktsiate dividenditootlust ja dividendide ajalugu. Kui firma on ikka pidevalt dividende maksnud ja neid ka tõstnud, võiks eeldada, et normaalsete olude juures sama strateegia jätkub. Ja kui firmade dividenditootlus pakub suuremad "intressi" kui pangad, siis on keerulisematel aegadel raha seal hoida turvalisem kui nn. kasvuaktsiates, mis dividendi kas üldse ei maksa või mille vastav tootlus on madal.

Balti turgudel on ehk kõige sobivamad dividendiaktsiad telekomid: Eesti Telekom ja TEO leedust. Lisaks heale tootlusele on nende hinnad nii suhtarvude kui ka ajalooliselt vaadatuna suhteliselt soodsad. Eesti Telekomi (hind 7.27eur) hetke dividenditootlus (eeldusel, et dividend on sarnaselt eelmisele aastale 9.5 krooni aktsia kohta) on 8.4%, P/E suhe 10.7 ja viimase kolme aasta kauplemisvahemik on 6.95-9.50. TEO (hind 2.21 LTL) puhul on dividenditootlus (0.22 lt aktsia kohta) 10%, P/E suhe 11.6 ja viimase kolma aasta kauplemisvahemik 1.98-3.02 LTL.

Telekomide hinda on alla peksnud suuremate välisfondide müügihuvi, kes peavad oma investeeringuid müüma, et tagastada raha Ida-Euroopas pettuma hakkavatele investoritele. Nii ETL kui TEO on suhteliselt likviidsed, ehk neid saab kergesti kaubelda, ja seetõttu on fondid neid ka müümas.

Kas telekomide hinnad saavad veelgi odavamaks muutuda? Kindlasti saavd, kuid arvestades, et kevadel kuulutatakse välja dividend, on tõenäosus hinnatõusuks pigem suurem. Lisaks on võimalikuks hinnatõusuks ka muid potentsiaalseid põhjuseid (ülevõtmine TeliaSonera poolt, kasumikasv tänu TV teenustele jne.).

Labels:

0 Comments:

Post a Comment

<< Home