Sunday, April 08, 2012

Warren Buffett

Olen paari viimase nädalaga läbi töötanud Warren Buffetti elulooraamatu "Snowball" ja läbi lugenud tema ettevõtte Berkshire Hathaway aastaaruanded ja Warreni iga-aastased kirjad investoritele (neid saab lugeda siit). Mõlemad peaksid igale investeerimishuvilisele olema kohustuslik kirjandus. Mõned mõtted, mis mul lugedes tekkisid:

1. Kuigi Warren alustas investeerimise ja raha kokku ajamisega juba 7 aastaselt, oli 30. eluaastaks tal koos napp miljon. Ta sündis 1930. aastal, kuid tõsisemad rahad hakkasid liikuma alles 1970-ndatel. Näiteks 1980. aastal teenis kogu BRK aastaga kokku kasumit 53,1 miljonit dollarit. 1990. aastaks oli see kasvanud 394 miljonini, 2000. aastaks 3,3 miljardini ja 2010. aastaks 13 miljardini.

2. Warren ise mõõdab oma edukust BRK raamatupidamisliku väärtuse kasvu kohta ühe aktsia arvestuses (book value per share - BVPS). 1965. aastal oli BVPS 19 dollarit, 2011. 99 860 dollarit. Selle kasvu taga on põhimõte, et ettevõte pole kunagi raha investoritele välja maksnud ja kõik teenitud dividendid ja kasumid on re-investeeritud uute firmade omandamiseks (sarnaselt lumepallile, mis iga ringi järel suurust kogub).

3. Warren alustas oma investorikarjääri investeerides eelkõige börsiaktsiatesse ja otsides odavaid, alahinnatuid ettevõtteid (nn. suitsukonisid). Hiljem aga hakkas ta investeerima eelkõige firmade omandamise kaudu, keskendudes pigem headele ettevõtetele ja olles vajadusel valmis maksma nende eest kõrgemat hinda.

4. Mida suuremaks summad lähevad, seda raskem on kasvutempot säilitada (kuigi Warren on seda siiani suutnud). Kui BRK jätkaks ~20% aastakasvu (senine keskmine), siis 10 aasta pärast oleks ühe aktsia raamatupidamislik väärtus enam kui 600 000 dollarit (ettevõttel on ca. 2 miljonit aktsiat, nii et turuväärtus oleks siis 1.2 triljonit). 20 aasta pärast oleks aktsia väärtus 3,8 miljonit ja ettevõtte väärtus üle 20 triljoni dollari.

5. Eduka investeeringu saladuseks on alguses (kui investoril on kapitali vähe) ettevõtted, mis suudavad toota kõrget ja üha kasvavat kasumit minimaalsete põhivarainvesteeringutega (näiteks See's Candy). Hiljem kui kapitali on rohkem, on oluliseks tingimuseks see, et oleks võimalik suures koguses kapitali investeerida ilma, et tootlus langeks (näiteks BNSF raudtee).

Panen siia lisaks ka Warren Buffetti 4 artiklit, mis ilmusid ajakirjanduses - lihtsalt hämmastav ajastus on mehel!
Link on siin.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home