Wednesday, December 17, 2008

Tasuta dollareid, anyone?

Eile öösel siis juhtus see, mida kaua oodati ja mis ilmselt juhtuma pidi. FED alandas oma intressimäära 0.25-0% juurde ja andis mõista, et dollareid surutakse süsteemi nii, nagu homset ei oleks. Aktsiaturud tegid selle peale ca. 5% tõusu ja dollar kukkus euro ja jeeni suhtes pea samapalju. Ikka vägevad liikumised, kujutan ette kuidas euroopa eksportijad selle peale ohkasid ;)

Mida siis tulevik tooma peaks? Põhimõtteliselt jagunevad arvamused kaheks:

1. stsenaarium näeb ette deflatsiooni ja majanduslanguse jätkumise, ehk siis hinnad lähevad odavamaks, varade (sealhulgas toorainete) väärtus väheneb ja toimub laias laastus sama, mis viimase paari kuu jooksul on toimunud. Selle teooria järgi ei pruugi dollar edasi langeda. Peamiseks argumendiks on asjaolu, et süsteemis on vähendatud võimendust ja sellest tulenevalt on tegelikult süsteemis oleva raha hulk vähenenud ja pankade riskikartus on aeglustanud raha liikumist. Ja kuigi FED taob ühest otsast raha sisse, siis tegelikult see lõpptarbijateni ei jõua. Ilmselt toetab seda vaadet ka asjaolu, et inimesed on niigi juba kaelani võlgades ja tundub, et trend on pigem võlgade likvideerimise suunas ka tarbija tasandil (a la kõikvõimalikud saated teemal lõikame krediitkaardid puruks jne).

2. stsenaarium näeb ette aga kasvava inflatsiooni, mis võib lõppeda lausa hüperinflatsiooni ja dollari kokkukukkumisega. Dollar saab kukkuda aga ainult millegi suhtes - kõige tõenäolisemalt on selleks kuld ja hiina jüaan. Kuigi hetkel on dollar kukkunud kõvasti ka Jaapani jeeni ja Euro suhtes, on seal edasine langus suhteliselt piiratud - nii Jaapan kui ka eurotsoon on piisavalt mures oma eksportööride pärast, et valuutat dollari suhtes mingilgi määral kontrolli all hoida. Euroalal on selleks võimalused hetkel veel päris laiad, arvestades, et intressid on endiselt 2.5% peal. Dollari kukkumine toob ilmselt kaasa ka muude varade ralli ja võimaldab USAl ennast oma supervõlgadest nö. välja inflateerida. Oht on siin aga see, et kui ühel hetkel kaob USA võlausaldajatel usk USA dollari jätkusuutlikkusse, siis on kogu senine dollaripõhine reservvaluuta süsteem koku kukkumas. Just sellist stsenaariumit on juba mitu aastat ette ennustanud Peter Schiff, kelle raamat Crashproof on mu viimase aja üks ägedamaid lugemiselamusi.

Labels: