Tuesday, September 28, 2010

Kuidas riskivabalt investeerida?

Sõnad "riskivaba" ja "investeerimine" üldjuhul kokku ei käi aga ometi on üks strateegia, mis võimaldab portfelli pikaajaliselt ehitada nii, et risk võetakse sujuvalt investeerimispositsioonist välja. Pean siinkohal silmas põhimõtet, mida sageli kasutavad hasartmängurid, et oma riske vähendada - maja rahaga mängimist.

Lihtsustatult on selle strateegia eesmärgiks saavutada olukord, kus investeeringu väärtus on piisavalt tõusnud, et sealt on võimalik algne investeering realiseerida. Sellisel juhul on investor saanud oma algkapitali tagasi ja edasine risk kapitalikaotuseks puudub. Seega võib investor allesjäänud positsiooni rahuliku südamega hoida ka olukorras, kus ehk muidu võiks tekkida tahtmine kasumit võtta.

Sarnast strateegiat on võimalik rakendada ka dividendiaktsiate puhul - ühel hetkel on aktsialt kogunenud dividend suurem kui aktsia ostuhind ja sealt alates mängib investor juba nö. "maja rahaga".

Kõige keerulisem antud strateegia juures on panna paika tasemed, kust alates kasumit võtta ja seejärel neid tasemeid ka järgida. Olen ise avastanud, et plaanist kinnipidamine on emotsionaalselt väga-väga raske, eriti kui pidevalt hindu ja pakkumist jälgida. Müügitasemete seadmisel sõltub väga palju nii konkreetsest firmast kui ka investorist endast - riskialtimad võivad müüki alustada hiljem (näiteks müüd 50% positsioonist, kui see on kahekordistunud), kes riski kardavad, võiksid alustada kasumi realiseerimist varem ja väiksemas osas (10% müüki alates 10% tõusust jne).

Ma ise olen kasutanud exceli tabelit ja pannud kirja kõikide positsioonide rahavoo. See annab hea ülevaate, kui palju oleks veel vaja aktsiaid müüa, et saada rahavoog plussi - ehk siis olen koos dividendidega saanud rohkem raha tagasi kui aktsiasse sisse olen pannud.

Kes armastab matemaatikat ja tahab asja keerulisemaks teha, võib arvesse võtta ka oma minimaalse soovitud tulumäära ja rahavood sellega ära diskonteerida. Siiski on praeguste madalate intressitasemete juures ilmselt piisav ka lihtsalt algkapitali tagasi teenimine (nii kiiresti kui võimalik).

Ehk aitab asja ilmekamaks teha näide kinnisvara valdkonnast. Oletame, et ostate endale rendikinnisvara ja võtate selleks 100% laenu. Nüüd üürite korteri välja ja hakkate maksma laenu tagasi. Ühel hetkel on korter välja makstud ja teie oma. Antud juhul ongi korter justkui riskivaba, sest te ise pole sinna oma raha enam paigutanud, kuigi ta toodab endiselt üüritulu. See ongi investori eesmärk!

Labels:

0 Comments:

Post a Comment

<< Home