Tuesday, December 13, 2005

Kinnisvara, kuld ja toorained

Sattusin täna lugema põnevat artiklit Robert Kyiosakilt, kes laiemale avalikkusele tuntud ka raamatu "Rich Dad, Poor Dad" autorina. Oma varasemates raamatutes on Robert propageerinud kinisvarasse investeerimist, et saavutada finantsvabadus ja positiivne cash flow. Oma viimases artiklis kirjutab aga Robert, et kinnisvara hüpertulususe aeg hakkab otsa saama ja tema ja ta naine hoiavad raha juba kullakangides ;)

Artikkel andis mulle kohe veidi julgustust, et ka Eestis ei jää kinnisvarakrahh tulemata ja peagi on üürikinnisvara võimalik mõistlikemal tingimustel omandada. Olengi viimasel ajal hoidnud silmad lahti, kus raha hoida, kui Kyiosaki ennustused peaksid täide minema. Päris põnev koht on selline ETF nagu GLD, mis pakub investoritele võimaluse osta osalus kullahunnikus, mida hoitakse range järelvalve all Inglismaal pangas. Jääb ära risk, et naabrimees teid paljaks varastaks või peaks pidevalt muretsema ja ka ost-müük on päris lihtsaks tehtud - logi aga www.lhv.ee sisse ja osta otse NYSE börsilt (ticker: GLD).

Veel põnevaid kohti on kõiksugused toorained ja nendega seotud fondid. Kogu Venemaa aktsiaturg on selles mõttes huvitav investeerimisvõimalus - seal on ligikaudu viiendik maailma maavaradest, kuid börsi päevakäive ulatub 467 miljoni USDni. Teine huvitav fakt pärineb CEE fondi presentatsioonist: venemaa keskmine tunnipalk on 1,2 USD tunnis, samas kui Lääne-Euroopas on see 23,2 (Saksamaal koguni 30,9) ja USAs 22,3. Arenguruumi on. Kolmas fakt on eriti jahmatav, pärinedes samuti CEE raportist: Venemaa suurimad nafta- ja gaasifirmad kokku annavad turuväärtuse 230 miljardit USD (Lukoil, Yukos, Surgutneftegaz ja Gazprom), samas kui ExxonMobile väärtus on 330 miljardit ja BP väärtus 220 miljardit USD. Vene firmadele kuulub aga naftareserve 164 miljardit barrelit, Exxonile 10,1 ja BPle 7,9. Gaasiga on sama lugu: vastavad numbrid on 54,8 Vene firmadel puhul ja 11,6 ja 7,6 Exxonil ja BPl. Paneb mõtlema, kas pole.

Muidugi võib väita, et Venemaa indeks on juba niipalju tõusnud, et ruumi rohkem justkui pole, käes on kõikide aegade rekordtasemed. Kuid vaadates eelnevaid numbreid, tundub siiski kasvuruumi veel küll. Ilmselt on üheks peamiseks kasvu pidurdavaks asjaoluks Venemaa poliitiline ebastabiilsus. Selle vastu aitab esiteks portfelli hajutamine - kindlam on omada mingit Venemaa indeksit või fondi kui üksikut aktsiat (meenub Yukos, mis kukkus enam kui 90%). Teiseks tasub investeeringuid ka ajas hajutada - kuigi Venemaa indeks RTSI kukkus 1995. aasta 1. semptembri 100 punktilt 1998. aasta oktoobris 38 punktile, on tänaseks indeks üle 1000 punkti. Kes iganes on indeksit pidevalt ostnud, on ka üsna heas kasumis.

Vot sellised mõtted siis siin Vilniuses Novoteli hotellis bussi oodates. Ahjaa, mu telefon varastati Tallinn-Vilnius bussis ära, nii et kes bussiga sõidab, olge ettevaatlikud!

0 Comments:

Post a Comment

<< Home